Anasayfa Araştırma Grupları SAAG Kaş Arkeopark Projeleri Genç Arkeopark Projesi Kapanışı
Genç Arkeopark Projesi Kapanışı
Yazar A.Damla Atalay   
Cumartesi, 11 Aralık 2010 00:25

Denizlerde, iç sularda ve kıyılarda doğal, tarihi ve kültürel değerlerin incelenmesi, korunması,çoğaltılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasına katkıda bulunmak amacıyla bir grup ODTÜ Sualtı Topluluğu (ODTÜ-SAT) üyesi tarafından 1994'te kurulan Sualtı Araştırmaları Derneği’nin (SAD’ın), gençlere yönelik bilim kamplarından biri olan ve temelleri SAD Kaş Temsilciliği tarafından 2006 yılında atılan “Kaş Arkeopark Projesi” bölgede tarihsel ve kültürel varlıkları koruma sürecine katkıda bulunmaya adım adım devam etmektedir.

Kaş ilçemizde 2006 yılından günümüze sırasıyla “Kaş Arkeopark Projesi”, “Kaş Arkeopark Deneysel Arkeoloji Projesi”, “Türkiye Sualtı Kültür Mirası Sanal Müzesi: Kaş Arkeopark PilotProjesi” ve “Erkut Arcak Bilim Kampı” projelerinin de gerçekleştirilmesinden sonra, şimdi de“Genç Arkeopark” projesi aracılığı ile bölgede yaşayan gençlerin, tarihsel ve kültürel korumasürecine aktif şekilde katılımı sağlanarak hedeflenen noktaya gelinmiş ve proje başarıyla tamamlanmıştır. Avrupa Birliği Genel Sekreterliği, Ulusal Ajans, Gençlik Girişimleri kapsamında, Alman Sualtı Arkeolojisi Dernegği DEGUWA ortaklığında Temmuz-Ekim 2010tarihleri arasında Kaş’ta projemiz gerçekleşmiştir.

Kara ve sualtı arkeolojisi hakkında eğitimler, konferanslar ve bilinçlendirme çalışmalarını düzenli olarak yapan DEGUWA Alman ekibi gençleri ile, yaşadığı topraklara duyarlı, butopraklar hakkında bilgilendirme ve koruma politikalarına duyarlı olan SAD Türk ekibi gençleri bir araya gelerek, Avrupa boyutunda bilinçli bir gençlik topluluğu oluşturmuştur. Projenin uygulanabilirliğini sağlamak amacıyla, hem yurtiçi, hem yurtdışından gelen değerli arkeologlarımızın önderliğinde, bölgede tarihsel çevre bilinci kazandırmaya yönelik düzenlenen “Erkut Arcak Konferansları, “Gez, Keşfet, Kaydet” başlıklı arazi çalışmalarımız, “Dal, Keşfet,Kaydet” sloganıyla yürüttüğümüz sualtı deneyimlerimiz ve gözlemlerimiz, atölye çalışmalarımız ve yapılan tüm bu etkinliklerin son ürünü olarak da “Genç Arkeopark Sergileri” düzenlenmiştir.Sizler için hazırladığımız proje tanıtım belgeseli ve tanıtım kitapçığımız da son halini almıştır.İlk günden son anımıza kadar projeden kesitler bulabileceğiniz “Young Archaeopark Project”isimli facebook grup sayfamız ve ilgili görsel öğelerle dolu www.sanalarkeopark.org.tr internetsitemiz de kullanıma açıldığı günden beri beğeni toplamaya devam etmektedir.

Projemize katkıda bulunan ve her anımızda bizlerden yardımlarını esirgemeyen değerli hocalarımıza, üyelerimize ve tüm kurumlara teşekkür ederiz. İletisim için; Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız

1. Güzden Varinlioğlu (Proje Yasal Temsilcisi)
2. Burak Sait Özkırlı (Proje Sorumlusu)
3. Hande Ceylan (Tasarım Sorumlusu)
4. A. Damla Atalay (Basın Sorumlusu)
5. Zehra Tatlıcı (Mali İşler Sorumlusu)
6. Cantekin Çimen (Görüntüleme Sorumlusu)
7. Mehmet Ayberk Çatar (Veri Kaydı Sorumlusu)
8. Orhan Timuçin (Dalış Amiri)
9. Umut Aksu (Dalış Sağlığı Sorumlusu)
10. Şafak Bayram (Web Tasarım)
11. SAD (D.Haluk Camuşcuoglu, Semiha Demirbaş, Eren Özden, Ali Tanju Oğuz, Umut Kahramankaptan, Buket Oğuz, Can Ataç, Emrah Koşgeroğlu, Sevil Gürel, Şafak Bayram, Tutku Tandır, Oğulcan Şahin, Celil Samet Harmandar, Derya Lökçü, Cenk Metinkaya)
12.  DEGUWA (Gerd Knepel, Lucius Knepel, Stefan Frank, Katrin Wolters, Dr. Johann Müller, Petra Müller, Marianne Platen, Wolfgang Platen)
13.  ODTÜ Sualtı Topluluğu (Orhan Timuçin, Orhan Serdar, Funda Atun, Emrah Cantekin, Burçe Çiftçi, Sinan Güven)
14.  Koç Üniversitesi Sualtı ve Araştırma Klübü (Zeynep Aslı Dülgeroğlu, Müge Bulu)
15.  Dan Europe (Murat Egi, Umut Aksu)
16.  Oceanic Worldwide
17.  Dragoman Seyahat Acentası (Murat Draman, Coraline Chapatte, Mehmet Aytuğ, Kevser Mermertaş, Arife Hanley)
18.  Milli Eğitim Bakanlığı Kaş İlçe Teşkilatı
19.  Kaş Belediyesi (Abdullah Gültekin, Mehmet Öztürk, Mustafa Atılgan)
20.  Kaş Kaymakamlığı (Selami Kapankaya)
21.  Kes Yatçılık (Hayrullah Kes)
22.  Anemone Dalış Merkezi (Uğur Eroğlu, Serdar Düzel)
23.  Apollo Dalış Merkezi (Hüseyin Özcan, Tuba Öz, Muammer Meriç)
24.  Atlas Dalış Merkezi (Mertcan Kırgız)
25.  Barakuda Dalış Merkezi (Hasan Kırbaş, İsmail Gencel)
26.  Bougainville Seyahat Acentasi (Atila Kara, Şeyda Maraş, Emre Çevikel)
27.  Hideaway Cafe
28.  Kaş Adventure Dalış Merkezi (Serdar Taşkan)
29.  Kaş Archipel Dalış Merkezi (Ozan Atabilen, Okan Halaçoğlu, Ömer Akman, Murat Ayyıldız, Sinem Güldal, Ekin Tuncalı, Tolga Kaptı, İbrahim Oğuz)
30.  Kaş Explorers Dalış Merkezi (Belma Namlı, Altuğ Tosun)
31.  Kaş Sahil Güvenlik (Onur Emir, Mehmet Kelemci, Erkan İğdeli)
32.  Lakos Reklamcılık
33.  Naturablue Dalış Merkezi (Yusuf Ziya Şulekoğlu)
34.  Nisa Otel (Özcan Keçeli)
35.  Sinem Butik (Sinem Solak)
36.  Sultan Otel
37.  Teknik İşlem (Metin Özel):
38.  Tethis Otel
39.  Xanthos Seyahat Acentası (Sefer Savran)
40.  Konferansa katılan hocalarımız:
Prof. Dr. Ender Varinlioğlu (Ankara Üniversitesi), Yard.Doç.Dr. Murat Egi (Galatasaray Üniversitesi), Yard.Doç.Dr. Matthew Harpster (Yakın Doğu Üniversitesi), Yard.Doç.Dr. Murat Draman, Gökhan Türe, Güzden Varinlioğlu, Enver Arcak (SAD), Yard.Doç.Dr. Harun Özdaş (Dokuz Eylül Üniversitesi), Evren Türkmenoğlu (İstanbul Üniversitesi), Gerd Knepel, Dr. Johann Müller, Michaela Reinfeld (DEGUWA), Reuben Shipway (İngiltere)
41. Proje eğitim ekibi (Gerd Knepel, Michaela Reinfeld, Güzden Varinlioğlu, Tevfik Belek Öztürkcan, Tahsin Ceylan)