Anasayfa Araştırma Grupları SAAG Kaş Arkeopark Projeleri Sualtı Kültür Mirası 2013
Sualtı Kültür Mirası 2013
Yazar Emrecan Polat   
Çarşamba, 20 Kasım 2013 14:46

sanalmuze13

Türkiye Sualtı Kültür Mirası Sanal Müzesi-Kaş Arkeopark Pilot Projesi (2007) ile internet ortamında Kaş-Kalkan bölgesi TÜBİTAK desteği ile tanıtılmış, Erkut Arcak Kaş Arkeopark Bilim Kampı (2008-2011) ile ulusal boyutta TÜBİTAK NAS ve Avrupa Birliği destekli bir eğitim programı ile yeni nesil korumacı - araştırmacı bilim adamı adayları yetiştirilmiş, Sualtı Kültür Mirası (2008-2011) ile bölgedeki arkeolojik buluntular TÜBİTAK, ARİT, AKMED destekleri ve İSKEN sponsorluğunda tespit edilmiştir. Yöre gençlerini hedef alan Genç Arkeopark (2010) Avrupa Birliği projesi ile, bilim insanı adaylarının eğitimine yönelik Kaş Tarihtir (2011) Dünya Bankası projeleri de tamamlanmıştır.

 

2013 yılında ise Sualtı Kültür Mirası ile, Türkiye’nin sualtı kültür envanterinin sayısal ortamda canlandırılmasına yönelik bir internet platformu yaratılacaktır. Türkiye kıyılarında sualtı kültür hazinesi, ileri teknoloji cihazlarla görüntülenerek, zenginleştirilmiş görsellerle oluşturulan sanal müzede yer alacaktır. University of California Los Angeles (UCLA) ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ortaklığında, Kültür ve Turizm Bakanlığı izni ile yürütülmekte olan bu projemiz, akademik olarak TÜBA (Türkiye Bilimler Akademisi) tarafından, lojistik olarak Kaş Belediyesi ve Kaş Kaymakamlığı tarafından desteklenmektedir. Senelerin deneyimine sahip gönüllülerimiz yine gönüllü olarak projeye katılmışlardır.

2013 senesinde projemiz Antalya Deniz Ticaret Odası’nın desteği ve İnternet üzerinden açtığımız kampanya aracılığı ile kişisel desteklerle yürütülmektedir.

Bu platformdan başta Antalya Deniz Ticaret Odası olmak üzere aşağıda adı geçen ve isminin açıklanmasını istemeyen tüm bağışcılarımıza teşekkürlerimizi sunmayı borç biliriz:


Ozan Atlas Kahramankaptan (59 günlük)
Murat Eğrikavuk
Funda Atun
Şölen Kıratlı DiCicco
Oya Özden
Ömer Faruk
Demet Kırbulut
Filiz Örgen
Atila Uras
Melis Behlil
Tolga Ülman
Umut Aksu
Kerem Pakdemir
Anıl Calcalı